Kovo 22-oji Pasaulinė vandens diena

Kovo 22-oji Pasaulinė vandens diena

2023 03 22

2023 m. Pasaulinės vandens dienos dėmesio centre – pokyčių spartinimas, siekiant išspręsti pasaulinę geriamojo vandens ir sanitarijos krizę. Vanduo yra vertingiausias gamtos išteklius, o žmonėms ir visiems gyviems sutvėrimams jis yra maisto, švaros, sveikatos, energijos šaltinis. Gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra pakankamai  vandens. Trumpai tariant, vanduo – gyvybės egzistavimo Žemėje pagrindas.

Mums pasisekė, kad Lietuva turtinga vandens ištekliais, turi dideles gėlo požeminio vandens atsargas, centralizuotas vandens tiekimas prieinamas ne tik miestų, bet ir daugeliui mažesnių miestelių ar kaimo vietovių gyventojams. Tačiau didžiausia klaida manyti, kad galime sau leisti nevertinti vandens išteklių. Suvartotas vanduo nėra tik kaštai, kuriuos patiriame, – vanduo yra atsinaujinantis, tačiau senkantis ir ribotas išteklius. Privalome vartoti atsakingai. O panaudotas vanduo turi būti tinkamai tvarkomas, valomas, taip mažinant neigiamą poveikį aplinkai.

Taigi, keisdami savo įpročius ir mažindami kasdienį vandens suvartojimą, galime ne tik sutaupyti pinigų, bet ir labiau tausoti aplinką. Pavyzdžiui, pirmenybę teikdami dušui o ne voniai, galime sutaupyti iki 3 kartų daugiau vandens. Arba užsukdami bėgantį vandenį kol valome dantis per metus galėtume sutaupyti net apie 600 litrų vandens.

Žmonių sveikatai ir saugiai aplinkai, ligų prevencijai labai svarbi vandens kokybė. Gerai savijautai taip pat labai svarbu vartoti pakankamą vandens kiekį, o siaučiant virusams specialistai pabrėžia karštų gėrimų naudą.

Vanduo yra pagrindinė mūsų kūno sudedamoji dalis, jis būtinas organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Vanduo sudaro didžiausią žmogaus organizmo dalį – apie 60-70 procentų. Netekęs apie 12-20 procentų vandens, organizmas žūsta apsinuodijęs savo paties apykaitos produktais. Gyvybiniai procesai gali vykti tik tada, kai ląstelėse yra pakankamai vandens. Jis padeda pasisavinti vitaminus ir mineralines medžiagas iš maisto. Akivaizdu, jog vanduo būtinas, kad galėtume išgyventi. Todėl specialistų teigimu vandens gėrimas turi tapti įpročiu.