Informacija
Veikla
Prevencinės programos

Prasidėjo rudeninė erkių aktyvumo banga

Mėgstantieji laiką leisti gamtoje neturėtų pamiršti, kad rudenį prasideda antroji erkių aktyvumo banga, todėl labai svarbu nepamiršti ir gamtoje tykančių erkių.
Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad erkės žmones užkrečia sunkiomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga.
Ligos pradžia primena gripą
Poilsį gamtoje gali apkartinti viena sunkiausių virusinių smegenų infekcijų – erkinis encefalitas. Asmuo, užkrėstas erkinio encefalito virusu, praėjus dviem ar trims savaitėms po erkės įkandimo gali pajusti panašius į gripo simptomus: galvos skausmą, nedidelį karščiavimą ir maudžiančius kūno skausmus. Šie simptomai trunka apie savaitę. Po pirmosios ligos fazės ligonis pasijunta geriau ir tariamai pasveiksta. Po to maždaug vienam trečdaliui užkrėstųjų išsivysto antroji ligos stadija – nervų sistemos pažeidimai. Atsiranda galvos smegenų dangalų uždegimui (meningitui) būdingas karščiavimas, galvos, nugaros ir galūnių raumenų skausmas, vėmimas, sprando raumenų įtempimas.
Pasveiksta tik 30 procentų
Erkinis encefalitas labai pavojingas tuo, kad nėra jokio specifinio gydymo, t. y. vaistais kovojama ne su ligos sukėlėju, bet tik malšinami kai kurie ligos simptomai. Ligoninėje visiškai pasveiksta tik 30 procentų sergančiųjų erkiniu encefalitu, kiti 30 procentų – per 1–3 metus, net 9 procentai lieka nedarbingi, pasitaiko ir mirties atvejų. Žmonės, persirgę erkiniu encefalitu, šiai ligai įgyja imunitetą.
Užsikrėsti galima nuo pieno
Lietuvoje apie 14 procentų žmonių erkiniu encefalitu užsikrečia nuo infekuoto pieno, todėl vartokite tik virintą karvių ir ožkų pieną, termiškai apdorotus pieno produktus.
Apsaugos skiepai
Efektyviausia ir vienintelė patikima priemonė, padedanti apsisaugoti nuo erkinio encefalito, ypač asmenims, gyvenantiems didelės rizikos vietovėse, yra skiepai. Skiepytis geriausia anksti pavasarį arba žiemos pabaigoje, nes numatyti erkių aktyvumo pradžią yra sunku. Vakcinos efektyvumas siekia 99 procentus.
Raudona dėmė įspėja apie ligą
Laimo liga (Laimo borelioze) – bakterinė infekcija, kuriai būdingi odos, vidaus organų ir nervų sistemos pakenkimo požymiai. Būdingiausias boreliozės simptomas – migruojanti besiplečianti raudona dėmė, kuri atsiranda įkandimo vietoje praėjus 1–4 savaitėms. 
Galimi galvos, raumenų, sąnarių skausmai, karščiavimas, bendras silpnumas ir kt. Jei erkės įkandimo vietoje atsiradęs paraudimas ima plisti, darosi didesnis nei 5 cm, būtina kreiptis į gydytoją. Plintantis paraudimas yra akivaizdžiausias, tačiau ne vienintelis Laimo ligos požymis.
Gydoma antibiotikais
Vakcinos prieš Laimo ligą nėra. Nustačius, kad pacientas užsikrėtė borelioze, skiriamas gydymas antibiotikais. Gydymo kursas – 10–21 diena. Gydymo efektyvumas priklauso nuo ankstyvos ligos diagnostikos. Persirgus Laimo liga imunitetas neįgyjamas ir žmogus šia liga gali susirgti pakartotinai.
Kaip reikėtų saugotis erkių?
Rengiantis dirbti, uogauti ar grybauti miške, poilsiauti gamtoje pasirinkite tinkamą aprangą. Patartina rengtis šviesiais drabužiais, nes ant jų lengviausia pastebėti erkes. Drabužių apykaklė, rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės sukištos į kojines ar batus.
Būdami gamtoje nepamirškite naudoti erkes atbaidantį preparatą (repelentus). Svarbu nepamiršti, kad visų repelentų poveikis yra trumpalaikis, todėl reikėtų įdėmiai perskaityti instrukciją ir naudoti joje nurodytais terminais.
Grįžę iš gamtos, būtinai apsižiūrėkite kūną, išsišukuokite plaukus, nusiprauskite po dušu. Dažniausiai parazitai įsisiurbia į rankas, kaklą, ausis, kojas, ypač pakinklius, plaukuotąją galvos dalį. Namo parsinešti erkių galima ir su miško gėrybėmis ar lauko gėlių puokšte, jos gali „atkeliauti‘‘ su naminiais gyvūnais. Užkrėstų erkių randama miesto parkuose, paplūdimiuose, soduose.
 
Straipsnis parengtas remiantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija prie Sveikatos apsaugos ministerijos

© 2014 Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Sprendimas - UAB Norida